www.Solar-Thailand.co.th/EN/Product/PVES600-S40B24/
Portable Pure Sine Wave Inverter-Controller 600W 24V
Code : PVES600-S40B24
    PVES series is portable pure sine wave inverter-controller, transforming 24VDC into 220VAC, also providing 12VDC or 24VDC, and 5VDC USB at the same time. The system can supply power for both DC and AC electric application such as electric fan, lighting lamps, television, portable computer, etc. Built-in Solar
  There is a small quantity of the product.
Product group : [ 77. Hybrid Off-Grid Inverter ]
Paid by Paypal Payoneer QRcode
Code : PVES600-S40B24
Product group : [ Hybrid Off-Grid Inverter ]
Line ID. @Solar-Thailand
Please Add add friends. Line Skype WhatApp Wechat
Online Live Chat
Code : PVES600-S40B24
Item specifics
Solar Charging Controller   :   Voltage 24V-40V
Rate charging Current (PWM)   :   20A
DC Output USB   :   5V 2A
DC Output Load   :   DC 24V 2Ax4
AC Output   :   220V
Output Frequency   :   50Hz
Rate Output   :   600W
Maximum VA   :   1200VA
Battery   :   24V
Weight   :   5.7 Kg
Cooling Fan Start   :   Temperature up to 45
Standard   :   CE Certificate
Download documents
    Product Datasheet PVES600-S40B24
    User Manual
    Data Sheet
    Certificate CE
    CE EMC test report
    CE LVD test report
    xzcf
Related product list
Product Review :
Portable Pure Sine Wave Inverter-Controller 600W 24VPortable Pure Sine Wave Inverter-Controller 600W 24V
Related products
PVES600-S40B24 : Portable Pure Sine Wave Inverter-Controller 600W 24V   Stock 1
Visitors
Flag Counter
Contact
  • Shopping Cart
  • Chat Support
  097-965-9456   ( Ronnachai )
  Solar-Thailand@hotmail.com
  Line.   @Solar-Thailand
  Wechat.   nctron
  Skype.   nctron1
Office : Solar-Thailand
Google MAP  https://goo.gl/maps/TDunnKFSoeJ2
654/9 TP-SCG Pracha Uthit Rd. Trungkru Bangkok 10140
International shipping service.
Portable Pure Sine Wave Inverter-Controller 600W 24V www.Solar-Thailand.co.th
PVES series is portable pure sine wave inverter-controller, transforming 24VDC into 220VAC, also providing 12VDC or 24VDC, and 5VDC USB at the same time. The system can supply power for both DC and AC electric application such as electric fan, lighting lamps, television, portable computer, etc. Built-in Solar Portable Pure Sine Wave Inverter-Controller 600W 24V Product for sale PVES series is portable pure sine wave inverter-controller, transforming 24VDC into 220VAC, also providing 12VDC or 24VDC, and 5VDC USB at the same time. The system can supply power for both DC and AC electric application such as electric fan, lighting lamps, television, portable computer, etc. Built-in Solar